Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Jak fotit Sfériké Panorama

Jak fotit Sfériké Panorama
                                                             

Sferické virtuální fotografie se staly dalším hitem internetu kdy si můžete prohlédnout daný prostor 360° dokola a 180° nahoru dolů bez toho že by jste museli vytáhnout paty  z domu a v teple domova  si tak prohlédnout třeba restauraci, pizzerii, ale také hrad, zámek, jeskyně, různé přírodní úkazy, podívat se na  horské vrcholy, projít lesem,městem,nebo dokoce po korytě řeky ale také pod vodou se podívat do vraku  lodi či korálový útes ....Využití je neskutečně široké a tak se vám chci alespoň  v začátku takového focení poskytnout pár rad co k tomu budete potřebovat, čím by jste se mněli vybavit, jak  u focení takových fotografií postupovat, čemu se vyvarovat…

Někteří možná do dneška nevědí o co vlastně jde, tak než budete pokračovat dál ve čtení, klikněte na tento malý obrázek, počkejte než se fotografie načte. Potom můžete myší do stran ale také na horu  a dolů ovládat směr prohlížení a kolečkem myši oddalovat a přibližovat pohled.

Co k takovému focení budete potřebovat? Pochopitelně fotoaparát, nezáleží na tom jestli kompakt nebo zrcadlovku ale musí být digitální. Další nezbytnou součástí vybavení při focení sférických panoramat je stativ no a jako skoro poslední je specielní panoramatická hlava. Proč speciální vám vysvětlím. Celé tajemství spočívá v tom že fotoaparát je na stativu přichycený k speciální panoramatické hlavě .Na ni se otáčí fotoaparát po obou osách jak vertikální tak horizontální kolem jediného bodu kterému se říká ,,nodální bod,,

panoramatická hlava Nodal Ninja 5

Dalším důležitým předpokladem pro focení sferických fotografií dostatečné překrytí (cca ¼ každého pořízeného snímku )fotografií které budete k sobě skládat.

 

Na obrázcích je vidět překrytí a systém nebo spíš postup jak postupovat. Pokud fotíme zprava do leva tedy tak jak čteme, stačí si pamatovat kde končí poslední pravý ostřící bod, a tam začít s další fotografií v pořadí posledním levým ostřícím bodem. Tak pokračovat dokola toto by platilo pokud fotíte panoramu kolem dokola tedy 180°.

Podobně se fotí i sférická fotografie ale tam už jsou dané počty fotografií pro daný tip fotoaparátu a daný tip objektivu. Viz tabulka. Pokud jste v tabulce nenašli   svůj fotoaparát nebo objektiv, nevadí v daším článku vám vysvětlím jak tento bod zjistíte. Důležité je vědět že se fotí fotografie kolem dokola tedy 180°  a to v několika řadách (1-4) podle typu objektivu. kaZáleží jak velký rádius dokáže objektiv zabrat. Na fotografování sférických fotografií je vhodnější širokoúhlý objektiv nebo rybí oko,  jak už jsem se zmínil je třeba  aby sklo bylo schopno zabrat co nejširší záběr, tím se  i zmenší nutný počet fotografií které pro poskládání virtuální fotografie budeme potřebovat 8 ks - 160ks to se odvozuje od  šířky záběru, tedy typu objektivu. Fotografie bývají focené spíš na výšku (podle druhu panoramatické hlavy) Tady je důležité aby se fotografie překrývaly né jen na bocích ale také na spodní a vrchní straně s fotografií sousední která bude při skládání k ní patřit nahoře nebo dole..

 Chcete li dosáhnout co nejkvalitnější fotografie kde co se týká plynulých přechodů mezi tmavými a světlými místy, nastavte se svůj fotoaparát a na plný manuál ,,M,, eventuelně při stejoměrném osvětlení venku na prioritu clony ,,A,, ale manuál je jistější. Pokud si nevíte rady na jakou hodnotu nastavit při ,,M,, stačí nastavit fotoaparát na ,,P,, (poloautomat) nebo ,,A,, (automat)  pořídit 4 snímky jeden na východ jeden a jih jeden na západ  a jeden na sever (světové strany nejsou důležité prostě 4 různými směry) pak se podívat na hodnoty jak je vyhodnotil fotoaparát sečíst a vydělit 4 a dostanete kompromis, času a clony toto nastavit do ,,M,, a vyfotit  ty stejné fotografie znovu a uvidíte jak fotografie vyšla, pokud moc tmavá uberte clonu (min 5,6) nebo prodlužte čas expozice. Pokud je fotografie světlá  přidejte clonu nebo zkraťte te čas expozice. Dbejte  na to aby byl stativ vyvážený pokud možno v 100%  vodorovné poloze, svítí – li ostré slunce doporučil bych  pokud je to možné postavit se tak aby slunce kryla třeba větev stromu nebo strom samotný,dům,komín,....... pří západu či východu slunce už to není tak nutné jako  v poledne kdy je slunce nejostřejší.

Když už máte nafocený doporučený počet snímků , pořiďte ještě alespoň jednu fotografii oblohy či stropu a to přímo kolmo nahoru a několik fotografií spodní části fotografie.Tady pozor ať vám fotoaparát ostří zem né stativ. Tak a tady je kámen úrazu. Fotíte li trávu,listí…. Něco nepravidelného není to tak těžké jako když máte na zemi třeba dlažbu nebo kostky.Po odfocení všech snímků  je důležité dát stativ pryč , odhadnout přesný úhel a výšku a pořídit několik snímků podlahy z ruky.Tady pozor na výšku ,foťte v stejné výšce a stejným nastavením jak byl fotoaparát na stativu. Doporučuji fotit tuto fotografii jako první. V zimě by jste si sníh pošlapali, v létě ušlapaly trávník nebo listí, a na fotografii by to bylo potom dost znatelné. Někteří používají kousek provázku se závažím který je přesně dlouhý jako byla nastavena výška stativu.

Další problém bývá stín ať už váš nebo  stativu. Stín stativu upravíte  v PC, vašemu stínu zabráníte díky dálkové nebo kabelové spouště. Tím že se před každou fotografií oddálíte od stativu aby stín nebyl na fotografii. O to méně bude mít potom práce s fotografií  doma v PC.

Určitě se setkáte a to hlavně u zrcadlovek s problémem zaostřit, pokud je  jednobarevná (šedá,b&iacut



přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)



Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005