Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení motýlů

Focení  motýlů


Fotografie motýlů upoutají pozornost snad každého a nemusí to být hned zrovna nějaký milovník přírody. Dokonce i milovníci žen v pravém slova smyslu lákali dívky  na sbírku motýlů. Je, řekl bych přímo úžasné jak dokáže příroda dát dohromady křehkost a rozmanitost  barev. A tak je velkým lákadlem a zároveň výzvou pro fotografa  zachytit nějakého krásného motýla.  Jenom že skoro pokaždé když se k nim člověk přiblíží tak prostě uletí, a tak vyfotit detail takového tvora je někdy opravdu umění. Někdy místo focení motýlů se s motýly naháníte po louce nebohorském palouku, kolem vody…a stává se z toho sport. Když máte štěstí tak si motýl sedne a dokonce vám dovolí se přiblížit na takovou vzdálenost že ho máte pěkně blízko jako na dlani a není problém ho nafotit  se všemi detaily.

makrofotografie focení motýlů

makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů
Modrásek obecný (Lycaeides idas)

Hodně záleží na druhu motýla, někteří se téměř vůbec nebojí třeba jasoni, nebo někteří bělásci za to jiní uletí sotva se blízko nich ukáže nějaký podezřelý pohyb třeba, bělopásci nebo batolci.  Není to vždycky  o tom že budete  nahánět motýli, to je špatně, ale že si na ně v klidu pěkně počkáte. Asi to zní divně, ale možná  si někteří z vás všimli že na stejném  místě, kde jste motýla vyplašili tak z většiny případů se zpátky vrátí.  Stačí, že se na daném místě vyhříval nebo vegetil na potravě, nebo jen tak  seděl na nějakém květu, spadlém ovoci, nebo některé druhy na mršině či trusu. Hlavní chybou je to, že  skoro každý fotograf se k motýlovi  hrne hned jak ho uvidí a to ještě prudkými pohyby, což motýla pochopitelně vyplaší. Ten poodletí kousek dál, a vy s fotoaparátem zas za ním, tak že stejná situace a stejná chyba dokola. No alespoň si zahrajete na honěnou a uděláte taky něco pro zdraví.  Sám si dobře pamatuji  jak  jsem naháněl Otakárka feniklového po louce a ten si semnou hrál jak kočka s myší.

makrofotografie focení motýlů
Modrásek obecný (Lycaeides idas)

makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů
perleťovec prostřední (Argynnis ediappe)

Dneska si už na něho ale i na další motýli raději počkám, nebo se k nim  přiblížím pomalu opatrně v podřepu ,po kolenou někdy se dokonce připlazím abych je nevyplašil a nelítal jsem po louce jak lovec ,,Pampaliny,, Dobrým místem na focení jsou zahrádky plné květů, kde se na nich  přímo pasou nejrůznější druhy z celého okolí. Velice dobrou rostlinou na focení motýlů je,, motýlí keř ,, Komule Davidova - Buddleja davidii  která dokáže svými květy stáhnout snad všecky motýli z celého okolí kteří na ní sedí jak přilepení, nasávají nektar a jakoby v alkoholovém opojení  se nebojí.
 Prosím vás hlavně nezkoušejte kvůli lepšímu nasvícení mával s odrazovou deskou kolem sedícího motýla ,,jak na 1.mája,, proto že je téměř jisté že ho vyplašíte. Tady bych použil spíš blesk který ho možná také vyplaší ale už s menší pravděpodobností, než odrazová deska. Ale asi nejlepší řešení je dobré přírodní světlo, dobře nastavený fotoaparát a objektiv s dobrou světlostí.   

makrofotografie focení motýlů
Babočka bíle C (Polygonia c-album)

makrofotografie focení motýlů
Babočka bíle C (Polygonia c-album)
                                                                
Jaký objektiv zvolit? Asi nejvhodnější je nějaká kvalitní  ,,200,, nebo ,,150,,  to proto, že se nemusíte tak blízko k motýlovi přibližovat a pravděpodobnost toho že uletí je menší. Já osobně používám objektiv Sigma 150mm f2.8 EX APO DG MACRO HSM nebo Canon EF 100mm f2.8 Macro USM.  Další sice dobrý makroobjektiv  Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro je  skvělý, ale nevýhodou je že při zoomování nebo ostření vyjíždí tuba  objektivu ven a i toto motýla může vyplašit, a navíc je dost pomalý. Je lepší pokud má objektiv vnitřní ostření a nic nevyjíždí. Tak stejně makroobjektiv Canon EF 50mm f/2.5 bohužel vyjíždí ven ale už rozhodně méně než třeba Sigma 105mm f2.8 EX DG Macro jak už jsem se zmínil a může motýla vyplašit.

makrofotografie focení motýlů
Žluťásek Colias sp

makrofotografie focení motýlů
Babočka bodláková (Vanessa cardui, Linné 1758)

makrofotografie focení motýlů
Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyn)

makrofotografie focení motýlů
Martináč hrušňový (Saturnia pyri)makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů


makrofotografie focení motýlů
Modrásek obecný (Lycaeides idas)

makrofotografie focení
Vřetenuška

Je pochopitelné že když půjdete fotit motýli  tak si nebudete brát na sebe nějak razivě barevné oblečení ale něco co splyne s okolím, i tím máte větší šanci že motýla nevylekáte a že vám neuletí když se konečně k němu dostanete. Někdy když jsem toto opomněl a mněl na sobě třeba žluté tričko taksi  zase  na mě motýli chtěli sednout. Musíte si ale zvyknout na to že jak naschvál vám vyplaší motýla druhý motýl, včela, čmelák nebo dokonce co se mi stalo že mi ho před očima sezobl pták a bylo po focení.


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

7.12.2015 1:38
Rudolf Wysocky  e-mail: wysocky@seznam.cz
motyly
jsou krasni libi se mi ty motyly
reagovat
26.8.2014 16:48
Vít Hotárek  web: http://vithotarek.cz/motyli
Paráda
Karviňák zdraví Karviňáka :-) Nádherné fotky, nafotit motýla zepředu a v letu, to je opravdu kumšt! Smekám. A dovolím si drobnou opravu - modrásek pod "pavím okem" je samice modráska jetelového (Polyommatus bellargus) a perleťovec je perleťovec malý (issoria lathonia). Ať se Vám daří!
reagovat
27.6.2012 13:19
i-d-k  e-mail: dog.tor@volny.cz  web: http://www.panoramio.com/user/96216
foceni motylu
myslim ze vyborna doba k foceni motylu je podzim nebo kdyz je chladno ale sviti slunicko, kteremu se vystavuji a take kvuli svetlu pri foceni. motyli nejsou tak aktivni jako kdyz je teplo ktere je prohreje a muzou litat jak cvoci, a pak clovek jak cvok se zene za nimi. rekl bych ze se daji pomalu chytit i do ruky kdyz jsou stuhly zimou a prokrehly, ovsem opatrne.
reagovat
27.9.2010 18:21
ejtynka  e-mail: ejtynka@seznam.cz
Krásné fotky
Dobrý den, chtěla jsem Vám jen říci, že Vaše fotografie jsou vážně krásné. Je můj sen také takto fotit. :-) Mohu se Vás zeptat, jaký máte foťák??? Jsem teprve pouhý začátečník a mám v plánu si koupit pořádný foták, ale ještě přesně nevím jaký... zda zrdcadlovku či kompaktní digitální foťák... Děkuji za radu a ještě jednou se klaním Vaším fotografiím....
reagovat
6.2.2010 22:00
milan.usti  e-mail: milan.usti@centrum.cz
focení motýlů
Ahoj , rád si čtu v tvých článcích o focení přírody. Jsou velice poučné. Hlavně pro nás začátečníky. V článku o motýlech píšeš ,jak jsi naháněl Otakárka feniklovýho, i já jsem dopadl přesně tak. Ale stálo to za to. Mít tak více času na focení. Obdivuji i Tvé fotečky z galerie. Přeji dobré světlo a více článků o naší přírodě.
reagovat
31.12.2010 9:53
Silva
Re: focení motýlů
Děkuji
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005