Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,dendrobatky), žabky čeledi dendrobatidae a něco málo o nich


Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,dendrobatky), žabky čeledi dendrobatidae a něco málo o nich

Kdo by neznal z časopisů jako jsou National geographic, či z jiných cestovných a přírodopisných časopisů nebo přírodopisných dokumentárních filmů tyto pestře zbarvené žabky. Ano správně jsou to ty maličké krásně zbarvené ale také jedovaté žabky kterým říkáme pralesničky,barvířské nebo šípové žáby a hlavně  dendrobatky.

 

Domovem žabek Dendrobatoidea je  střední a jížni Amerika (Kostarika,Nikaragua,sever Brazílie, Bolívie). Některé druhy těchto exotických žabiček používali a možná ještě používají indiáni k získání jedu na hroty svých jedových šipek a šípů na lov drobných savců jakou jsou malé druhy primátů ,vačnatců ale také ptáků. Neurotoxický jed,pralesniček hlavně u Phyllobates terribilis,Phyllobates bicolor, Phyllobates aurotaenia,  je tak silný, že by stačil usmrtit i 8 lidí nebo 20 000 myší!

Řád Anura - žáby nadčeleď Dendrobatoidea dělíme na Aromobatidae (Allobates, Anomaloglossus, Aromobates,Rheobates, Mannophryne) a Dendrobatidae (Adelphobates, Ameerega, Colostethus, Dendrobates, Epipedobates, Excidobates, Hyloxalus, Minyobates, Oophaga, Phyllobates, Ranitomeya, Silverstoneia ) má asi 175 známých druhů alem je asi polovina je jedovatá. Jsou to silně teritoriální živočichové s denní aktivitou, samečkové svá nevelká území střeží roztomilým pískáním, bzučením, cvrčením či jakýmsi bubláním, čímž se také snaží přilákat samičky.



                
Pralesnička harlekýn (Dendrobates leucomelas)




Deštný prales je domovem neskutečného množství živočichů a dá se porovnat snad jen korálovým útesem kde na malé ploše žije obrovská spousta druhů živočichů . Ale abych se vrátil zpátky k pralesničkám kterých je spousta druhů některé více,jiné méně jedovaté a jejich velikost se pohybuje od 1,5cm až 5 cm.Barvy jsou také různé,většinou křiklavě žlutá,červená,oranžová modrá nebo zelená a můžou být jednobarevné i dvojbarevné příčně nebo podélně páskované nebo tečkované či různě jinak flekaté.



                  Pralesnička harlekýn (Dendrobates leucomelas)



Jak už jsem se zmínil tak spousta dendrobatek jsou jedovaté,jejich tělo vytváří sekret kterým se tělo žabky pokryje čímž se brání proti predátorům a infekcím a při požití nebo dostání se do krevního oběhu třeba jen malou rankou na těle působí otravu, ale tím že jsou už celá pokolení odchována u nás v zajetí jejich jedovatost ztrácí na síle. Proč? V volné přírodě se tyto žabky živý hmyzem (mravenci a termiti) z kterého jed získávají proto že pojídá jedovaté rostliny nebo ho sami vytváří.Tím že jim jejich přirozená potrava je nahrazována potravou která již neposkytá možnost nabití jedovatosti. Jed vylučovaný pokožkou však nelze u jedinců z přírody ani po několika letech chovu v teráriu podceňovat a vždy je na místě dodržovat alespoň základní bezpečnostní opatření. Připomínám že jed pralesniček je účinný především dostane-li se přímo do krve, což se může pochopitelně uskutečnit i kontaktem se sliznicí ale také jakákoliv manipulace holýma rukama je nebezpečná, stačí  máme-li na rukách nějaké oděrky či škrábance, a ´jed se nám dostane do krevního oběhu. Po každé manipulaci je důležité si pořádně umýt ruce!

Dendrobates tinctorius,chov pralesniček,šípové žáby

                         
pralesnička (Dendrobates tinctorius)

 

Pozor! Nezapomeňte že ,,šípové žáby,, jsou všechny chráněny dohodou CITES, jsou zařazeny v příloze II (B ve směrnicích EU). CITES je (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) tak že by jste měli dostat při koupi žáby také ,,její občanku,, kterou by jste se měli při kontrole prokázat.Co se týká kontroly tak všechny tyto žabky musí být registrované také na Krajské veterině  v vašem bydlišti
VYHLÁŠKA č.75/1996 Sb.  Zkušenost je ale taková že většinou prodejci těchto žabek nic takového nemají a majitelé ani o ničem takovém nevědí. Jinak ceny pralesniček se pohybují podbně jako u rosniček od 100Kč po třeba 6000Kč, záleží na druhu a velikosti jedinců. Ovšem pokud nemáte CITES bývají pokuty  mnohem větší! Akde se taková roztomilá zvířadka dá koupit? Nejlépe od chovatelů na teraristických burzách, v některých lépe zařízených zverimwxech nebo jak už jsem se zmínil od chovatelů přes inzerci v časopisech nebo na internetu.
Tady je několik tipů alespoň na některé pralesničky:

Adelphobates castaneoticus, Adelphobates galactonotus, Epipedobates anthonyi, Excidobates mysteriosus,Dendrobates tinctorius azureus, Dendrobates truncatus,Dendrobates leucomelas,Dendrobates auratus, Dendrobates tinctorius, Dendrobates tinctorius, Dendrobates auratus, Oophaga sylvatica, Oophaga pumilio, Phyllobates bicolor, Phyllobates terribilis, Phyllobates terribilis, Ranitomeya imitator, Ranitomeya vanzolinii, Ranitomeya imitator, Ranitomeya uakarii, Ranitomeya amazonica, Ranitomeya reticulata, Ranitomeya fantastica, Ranitomeya reticulata,

 

Co vlastně k takovému chovu jedovatých žabek potřebujeme? Nejdříve se něco o nich dozvědět posbírat informace o jejich chování,čím se živí,jakou potřebují teplotu a prostředín v paladáriu ....Věřím tomu že někteří už  tyto malé skvosty přírody  máte doma někde z burzy  apod.  a teprve teď se sháníte po internetu jak a co udělat a co to vlastně obnáší. Špatný přístup ale pokud vám nezmrzly a mají žrádla dost tak máte chvilku na to aby jste dali všecko do pořádku.



                     Pralesnička harlekýn (Dendrobates leucomelas)


 

 
Paludárium pro žabky

Velikost mého paludária byla š.50cm,v.50cm, d.50cm pro 2-3 ks žabek.Tady pokud možno raději 2 samičky a jednoho samce ,jsou to teritoriální zvířata a nemusely by se  spolu dobře snášet kdyby jich bylo víc pohromadě a mohlo by dojít k oslabení nebo dokonce k úhynu slabšího. V založeném paludáriu je s stálá vysoká vlhkost až 90%, postačující je ale 80% kterou udžíme rozprašovačem, pravidelním rosením nebo mlhovačem. Na vlhčení používejte vodu PH neutrální, převařenou alespoň 24h odstátou,toto platí i při rozmnožování. Zkoušel jse také dešťovou vodu ale  ty naše kyselé  deště jim asi moc nesvědčí.Terárium  osázete nejlépe broméliemi které vytvoří jak  dekorativní prostředí ,tak domácí prostředí pro žabky a budou vám udržovat vlhkost ,místo pro rozmnožování ale také  úkryt pro žabky který je nezbytně nutný k jejich chovu.Dále můžou být použity také kapradiny, jávský mech, tilandsie ,ficus pumilio, scindapsus, phylodendron scandens...

Dendrobates tinctorius,chov pralesniček,šípové žáby

                           
pralesnička (Dendrobates tinctorius)                                                  

 Jako podklad jim dobře vyhovuje jako substrád rašelina,lingocel,jemný štěrk nebo kokosový substrát s listy buku nebo dubu které je jednou za čas (měsíc) třeba obměnit. Do terária jsem dával také skořápku z kokosového ořechu která dobře sloužila jako kryt. Další soušástí paludária pro pralesničky je jezírko ,není nezbytně nutné ale je zpestřením pro žabky tak jako zařízení paludária.Pokud jezírko nemáme nevadí, jako bazének pralesničkám dobře poslouží ,,koupaliště,, v broméliích které vodu dobře drží.Teplota v teráriu by měla být přes den kolem 25-26 °C přes den a přes noc m ůže poklesnout na 21-22°C.Optimální je když tuto teplotu má pokoj v kterém máme paludárium.Ušetřite si starosti kolem vytápění a nebudete muset dotápět topnými tělesy.

Dendrobates tinctorius,chov pralesniček,šípové žáby

                          
pralesnička (Dendrobates tinctorius)

 
 Potrava žabek
  
Potrava je pro tyto žabičky trošku problém ,buť si ji budeme sami chovat nebo se dá koupit v každém solidním zverimexu či objednat u některého z chovatelů kteří se na to specializují.

Jako potrava jim slouží  malí cvrčci.octomilky, chvostoskoci, ...zde platí čím menší krmivo tím lepší a tím lépe mohou šípové žáby potravu pozřít.Větší  cvrčky mi odmítaly  sežrat. V domovině jim jako potrava slouží hlavně jedovatí mravenci a termiti, zkoušel jsem to s našimi druhy a nějak sem se nechytl, prostě je nežrali ani jen jediného.V chovu je důležité žabkám obalovat potravu ve vitamínech určených přímo žabkám a to při každém krmení nebo co druhý den používat Dendrocare či jiný preparát. Pulci pralesniček musí denně dostávat krmení pro malé akvarijní rybičky -Tetrarubinnebo něco nebo speciální krmení Dendrovit.
 Určit pohlaví u pralesniček je dost obtížné. Samičky jsou o něco málo větší a robustnější než samci. Samečci jsou  jsou teritoriální ,v dospělosti  vydávají zvuky  a můžete u nich vidět  vytahaný hrdelní vak častým zpěvem hlavně v době páření. Samečci mívají také větší přísavky na prstech.

Dendrobates tinctorius,chov pralesniček,šípové žáby

                             pralesnička (Dendrobates tinctorius)

 

 

Rozmnožování páření dendrobatek

Když se vám podaří dostat až tak daleko jako je jejich rozmnožování,což je velice složitá záležítost, tak se mají žabky u vás opravdu dobře . (mě se to nepodařilo  a opravdu jsem se snažil). I když v volné přírodě je to  přirozený  jev který probíhá v období dešťů, kdy vlhkost ještě stoupá až k 100% tehdy se samečci  snaží  vyhledat vhodné místo pro kladení vajíček a pro pulce .Pokouší se samičku   nalákat  svým zpěvem (kuňkáním) a někdy dochází dokonce k rituálním soubojům mezi samci o samičku a takém o  teritorium  které  pak  brání proti ostatním vetřelcům.  Bývá to obvikle střed listů  bromélie kam svede samičku.Ta do danného místa snese někdy 2 až 25 vajíček o které se stará  sameček . Hlídá je před predátory a zvlhčuje . Již po 8-21 dnech se začínají líhnout malí bezbranní pulci které si samec naloží na záda a roznese je po okolí do ostatních bromélií nebo tam kde se  uchytila voda. Pozor u pulců je znám kanibalismus proto bych radil pulce oddělit od sebe. Důležité je udržovat teplotu vody kolem 22-25°C . Na rozdíl od mloků a čolků žabím pulcům začínají jako první narůstat zadní nohy.Metamorfóza, neboli přeměna pulce v žábu je jeden z velkých zázraků přírody. Příroda během vývoje dokázala kompletní proměnu stěsnat do tak neuvěřitelně krátkého časového úseku je samo o sobě neuvěřitelné . Až přestane pulec  dýchat žábry a ocásek se ztratí úplně trvá ještě půl roku u některých druhů až dokonce až 2 roky než žabka doroste v dospělého jedince schopného rozmnožování.

Dendrobates tinctorius azureus,  Phyllobates terribilis,  Adelphobates galactonotus ,Ranitomeya vanzolinii,  Dendrobates auratus,  Ranitomeya imitator,  Excidobates mysteriosus, Ranitomeya uakarii, Oophaga sylvatica,  Adelphobates castaneoticus, ,Ranitomeya amazonica,  Ranitomeya reticulata,  Oophaga pumilio, Oophaga pumilio, Ranitomeya fantastica,  Ranitomeya reticulata, Dendrobates truncatus, Dendrobates tinctorius, Phyllobates terribilis, Dendrobates auratus, Phyllobates bicolor,  Epipedobates anthonyi, Dendrobates tinctorius, Ranitomeya imitator,  Ranitomeya imitator,  Dendrobates tinctorius,  Dendrobates truncatus, ,

                           pralesnička (Dendrobates auratus)






                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                               
Silvestr Szabo © 2008


                                                                                                                           

 



 

 



přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

19.6.2016 13:22
kkkkkkkkkk  e-mail: kotaskovakristyvseznam.cz
žaba
ty pralesničky když nás olizne tak zemřem
reagovat
17.6.2016 19:06
Frog196  e-mail: terezacankova@gmail
Otazky ohledne pralesnicek
Mam tu "par" otazek ohledne pralesnicek: Kolik takova pralesnicka stoji? Jake typy jsou vhodne pro zacatecniky? V jake dobe se pari? Kde se daji koupit? Co zere krome octomilek? Jake druhy pralesnicek mohou byt spolu? Jak casto za den krmit? Jak velke terarium jedna pralesnicka potrebuje? Staci jim bazenek nebo se maji i kropit? Produkuji pralesnicky v zajeti jed? Mohoh se sparit dva ruzne druhy pralesnicek?
reagovat
27.11.2012 9:56
katka  e-mail: jkacen@seznam.cz
pralesnička, rosnička
Zdravím všechny! Strašně moc si přeji žabku a nevím kde a jak ji sehnat. potřebovala bych poradit od někoho zkušeného, sháním buď pralesničku a nebo rosničku.děkuji moc, pište prosím na mail. Katka
reagovat
25.5.2012 15:42
michal polakovic  e-mail: evpolakovic@gmail.com
kupa pralesniciek
poradi mi prosim niekto kde kupim pralesnicky ...napiste mi prosim na moj mail evpolakovic@gmail.com
reagovat
10.10.2010 22:01
PS  e-mail: pavlinaso@centrum.cz
kopírovaní fotky pralesničky pro osobní účely
Dobrý den. Zpracovávám koláž a sháním na internetu fotku pralesničky. Vaše fotky jsou opravdu velice podařené. Pokud máte něco proti tomu, abych fotku v mém úkolu do školy použila, prosím napište mi mail. Děkuji
reagovat
29.9.2010 10:50
Jespe  e-mail: tarja.tuomas@seznam.cz
Můj návrh + prosba o radu
Dobrý den, plánuji paludárium pro pralesničky v trochu atypickém tvaru. Vkládám lehký náčrt + popis: http://img339.imageshack.us/img339/8809/img0658tv.jpg Zajímalo by mě, zda by to takto mohlo vypadat + vaše názory. Co se týče osazenstva v teráriu, základ by tvořily bromélie, orchideje a pupečník. Z pralesniček bych chtěl 1 pár (popř. 1+2) Dendrobates Azureus či Dendrobates Tinctorius (nové názvy zpaměti neznám). Terárium bude dost vysoké, a tak přemýšlím nad ještě jedním párem "stromového typu" nebo 1 tropickým druhem gekona či falsumy. Do akvária pak pár cihlidky vysokoploutvé a ramirézky. Co si o tom myslíte?
reagovat
4.9.2010 13:37
J.J  e-mail: safari.zoo@seznam.cz  web: http://dendrobates-web-cz.blog.cz/
KOPÍROVÁNÍ VAŠEHO ČLÁNKU
dovolil jsem si okopírovat váš článek na své stránky o dendrobátkách je velice výstižně napsán děkuji .pokud vám vadí že jsem toto učinil napište mi na mail . díky a mějte se fajn
reagovat
14.5.2010 19:34
Věra Valíčková  e-mail: vera.valickova@seznam.cz
Prosba
Dobrý den, mám vážný zájem o žabky a protože jsem z Havířova, moc ráda bych získala kontakt na chovatele z Havířova. Děkuji.
reagovat
11.7.2009 12:44
Lucka  e-mail: lucie.makalousova@seznam.cz
Dotaz
Ahojda ... už delší dobu sháním žabku, ale nikde ji nemůžu sehnat ..tak kdybyste náhodou někdo věděl jak a kde ji sehnat tak prosím napište na email : lucie.makalousova@seznam.cz díky :) jinak moc hezkej webík
reagovat
1.8.2009 20:07
Silva  web: http://www.naturess.net
Re: Dotaz
žabky se dají koupit na teraburzách (http://www.naturess.net/clanky-teraristicke_burzy_2009_1.pololeti-9) nebo u chovatelů přes internet na inzerát . Jestli by jste měli vážný zájem tak bych mohl doporučit kamaráda z Havířova který nějaké žabky na prodej občas má
reagovat
6.2.2010 17:59
sshiml  e-mail: sshiml@seznam.cz
Re: Re: Dotaz
Dobrý den, mohl bych poprosit kontakt na toho kamarád z Havířova?
reagovat
28.5.2009 21:09
zdenek  e-mail: ivorry@email
pomozte mi
Zdravím všechny! Strašně moc si přeji žabku a nevím kde a jak ji pořídit, potřeboval bych poradit od někoho zkušeného, děkuji moc, napište mi prosím na email: ivorry@email.cz
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005